Consider a block (mass, M = 4.25 kg) placed on a horizontal table. Another objec
ID: 2136422 • Letter: C
Question
Consider a block (mass, M = 4.25 kg) placed on a horizontal table. Another object (mass, m = 0.627 kg) is attached with a string and hung over a pulley as shown in the figure below. The coefficient of static and kinetic friction between the block and the ramp are 0.200 and 0.124, respectively. If the block is initially at rest, determine the acceleration of the block in m/s2. Consider a block (mass, M = 4.25 kg) placed on a horizontal table. Another object (mass, m = 0.627 kg) is attached with a string and hung over a pulley as shown in the figure below. The coefficient of static and kinetic friction between the block and the ramp are 0.200 and 0.124, respectively. If the block is initially at rest, determine the acceleration of the block in m/s2.Explanation / Answer
static friction = 4.25*9.8*0.2 = 8.33 N
kinetiv friction = 4.25*9.8*0.124 = 5.1646 N
mg - kinetic friction = ma
0.627*9.8 - 5.1646 = 0.627*a
a = (6.1446-5.1646)/0.627 = 1.563 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.