An electron with a kinetic energy of 2.00 keV (1 eV = 1.602 An electron with a k
ID: 2136834 • Letter: A
Question
An electron with a kinetic energy of 2.00 keV (1 eV = 1.602
An electron with a kinetic energy of 2.00 keV (1 eV = 1.602 times 10-19 J) (See the figure attached.) is fired horizontally across a horizontally oriented nonconducting charged plate with a surface charge density of ? = +4.00 times 10-6 C/m2. Compute the initial velocity of the electron at x = 0. What is the electric field the electron experiences, if the horizontal plate is big enough to be considered as an infinite sheet? Calculate the acceleration of the electron. Estimate the time for the electron to take to travel a horizontal distance of 4.00 cm? What is the vertical deflection of the electron from the initial height, after it has traveled a horizontal distance of 4.00 cm?Explanation / Answer
Initial velocity calculation is wrong. v^2=7.032 * 10^14 therefore v=2.652*10^7.
This changes the time = 1.508*10^-9
Vertical deflection = 45.5cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.