An electron with a charge of -1.60 x 10 -19 C and mass 9.11 x 10 -31 kg is on a
ID: 2008060 • Letter: A
Question
An electron with a charge of -1.60 x 10-19 C and mass 9.11 x 10-31 kg is on a collision course to a stationary charges of -1.00C of mass 8.0 x 10-8 kg
a) what is the strength of electric field on the electron when the electron is .5m from the stationary charge?
b) What was the electric potential energy of the electron at the point when it is .5m from the stationary charge?
c) What was the electric potential of the electron at the point when it is .5 m from the stationary charge?
ke= 8.99 x 10 9 Nm2/C2 e= 1.0 x 10 -19 C
Explanation / Answer
a .
E = k q / r^2 = ( 9 e 9 ) * ( 1 e -6 ) / ( 0.5^2 ) = 3.6 e 4 N /C ;
b .
Energy = k q1 q1 / r = ( 9 e 9 ) ( -1.6 e -19 ) ( -1 e - 6 ) / 0.5 = 2.88 e -15 J
c .
Potential = k q / r = ( 9 e 9 ) ( 1 e -6 ) / 0.5 = 1.8 e 4 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.