An electron whit an initial speed of 600,000 m/s is brought to rest by an electr
ID: 2302749 • Letter: A
Question
An electron whit an initial speed of 600,000 m/s is brought to rest by an electric field. What was the potential difference that stopped the electron
A 3V potential difference is established across a 220 cm long 1mm diameter copper wire. What are the electric field and the current in the wire?
What is the charge on and the potential difference across each capacitor, C1=8uF, C2=6uF, C3=12uF are connected in parallel to 32 V battery.
A 2.5 diameter 16 cm long solenoid is tightly from 1mm diameter wire. what current is need to generate 4mT field inside the solenoid?
An FM radio station broadcasts at a frequency of 100 MHz. What inductance should be paired with a 10 pF capacitor to build a receiver circuit for this station?
Explanation / Answer
The initial velocity, u = 4.5 * 10^5 m/s
The final velocity, v = 0
mass of electron, m = 9.11 * 10^-31 kg
charge of electron, q = 1.6 * 10^-19 C
We know that the change in kinetic energy is equal to the work done
W = (1/2)m (v^2 - u^2) = 0.5 * 9.11 * 10^-31 * (6 * 10^5)^2
= 1.6398* 10^-19 J
We have an equation for the potential as, v = W/q
so the potential difference, v =1.02 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.