Ship A is about to launch a mortar shell at Ship B. The Kinematics of this probl
ID: 2136939 • Letter: S
Question
Ship A is about to launch a mortar shell at Ship B. The Kinematics of this problem actually allows for two different launch angles that can be used to strike Ship B.
SOLVE for these TWO different angles.
Given information:
Ship A and Ship B are stationary.
The separation distance between the ships is 500m
The magnitude of the initial velocity vector for the mortar shell is 100 m/s (regardless of the launch angle)
show all work
a. Derive an expression for the launch angle. (Hint: the launch angle is independent of time)
b. Solve for the two different launch angles using the given information.
Ship A is about to launch a mortar shell at Ship B. The Kinematics of this problem actually allows for two different launch angles that can be used to strike Ship B. SOLVE for these TWO different angles. Given information: Ship A and Ship B are stationary. The separation distance between the ships is 500m The magnitude of the initial velocity vector for the mortar shell is 100 m/s (regardless of the launch angle) show all work Derive an expression for the launch angle. Solve for the two different launch angles using the given information.Explanation / Answer
Horizontal motion:
time = distance/v*cosx x: angle of projection (launch)
Vertical motion:
time = 2*v*sinx/g g: gravity
thus, distance/(v*cosx) = 2*v*sinx/g
v^2 * sin2x = distance*g
sin2x = (distance*g)/v^2; derivation for launch angle x
sin2x = 500*10/(100*100) = 0.50
2x = 30 or 2x = 150
x = 15 or x = 75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.