Shields Company has gathered the following data on a proposed investment project
ID: 2473953 • Letter: S
Question
Shields Company has gathered the following data on a proposed investment project: (Ignore income taxes in this problem.)
1.0 years
0.2 years
4.1 years
6.1 years
(Ignore income taxes in this problem.) A company with $900,000 in operating assets is considering the purchase of a machine that costs $92,000 and which is expected to reduce operating costs by $24,000 each year. These reductions in cost occur evenly throughout the year. The payback period for this machine in years is closest to:
0.26 years
3.8 years
9.8 years
37.5 years
Shields Company has gathered the following data on a proposed investment project: (Ignore income taxes in this problem.)
Explanation / Answer
PAY BACK PERIOD
= 6YEARS + $8000 / $82000
= 6YEARS + 0.1
= 6.1 YEARS
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PAY BACK PERIOD
= 3 YEARS + $20000 / $24000
= 3YEARS + 0.8
= 3.8YEARS
YEAR CASH FLOW CUMULATIVE CASHFLOW 0 (500000) ($500000) 1 $82000 ($418000) 2 $82000 ($336000) 3 $82000 ($254000) 4 $82000 ($172000) 5 $82000 ($90000) 6 $82000 ($8000) 7 $82000 $74000 8 $82000 $156000 AND IT WILL GO ON TILL 16TH YEARRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.