A force of F = 75 N is used to drag a crate d = 7 m across a floor. The force is
ID: 2137556 • Letter: A
Question
A force of F = 75 N is used to drag a crate d = 7 m across a floor. The force is directed at an angle upward from the crate so that the vertical component of the force is Fv = 45 N and the horizontal component is Fh = 60 N as shown in the diagram.
A force of F = 75 N is used to drag a crate d = 7 m across a floor. The force is directed at an angle upward from the crate so that the vertical component of the force is Fv = 45 N and the horizontal component is Fh = 60 N as shown in the diagram. What is the work done by the horizontal component of the force? What is the work done by the vertical component of the force? What is the total work done by the 75-N force?Explanation / Answer
a)work done=f.d=fdcos(theta)
W=60*7*cos(0)=420N
b) work done by vertical component of force
W=fdcos(theta)=45*7*cos(90)=0N
c) work done by net force 75N
W=420+0=420N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.