A mass m = 0.017 kg is attached to a horizontal spring with constant k = 42.0 N/
ID: 2137825 • Letter: A
Question
A mass m = 0.017 kg is attached to a horizontal spring with constant k = 42.0 N/m. Friction and the mass of the spring itself are negligible. At time t = 0, the mass is observed to be displaced 30.0 mm to the right of its equilibrium position, and to be moving to the right at 3.471 m/s. The motion is described by x = xmcos(?t + ?), with the +x direction to the right.
What is the value of xm?
What is the value of the phase constant ?? Enter an angle between -? rad and +? rad.
What is the total energy in the oscillation of the spring and mass system?
Explanation / Answer
using energy conservation ,
kx^2/2 + mv^2/2 = kA^2/2
42 x 0.03^2/2 + 0.017 x 3.47^2 /2 = 42A^2 /2
xm = A = 0.0760 m = 76 mm
at t= 0
30 = 76 cos(w x 0 + phi)
cosphi = 30/76 = 66.75 degrees =1.16 rad
E = KA^2/2 = 0.121 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.