Consider a charged metallic spherical shell or radius a = 1.75 cm. The potential
ID: 2138283 • Letter: C
Question
Consider a charged metallic spherical shell or radius a = 1.75 cm. The potential at a distance of r = 6.0 cm from the center of the shell is measured to be 1.5 kV. What is the charge on the shell? Calculat the potential on the surface of the shell.
Please explain your work as I'm a bit confused.
Also, how would I go about using an excel spreadsheet to make a plot of force F vs. r, where F and r are as defined in equation [1]. Use Q1=Q2=5.0 uC and vary r from 0.5 cm to 10 cm in steps of 0.5 cm?
Thanks so much!
Explanation / Answer
Data:
Radius, a = 1.75 cm
= 1.75 x 10^-2 m
Distance, r = 6 cm
= 6 x 10^-2 m
Potential, V = 1.5 x 10^3 V
Solution:
(a)
Electric potential at distance r:
V = k q / r
q = V r / k
= 1500 * 0.06 / 9 x 10^9
= 1 x 10^-8 C
Ans:
Charge, q = 1 x 10^-8 C (or) 10 nC
(b)
Electric potential on the surface:
V = k q / a
= 9 x 10^9 * 1 x 10^-8 / 1.75 x 10^-2
= 5.14 x 10^3 V
Ans:
V = 5.14 x 10^3 V (or) 5.14 kV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.