Suppose the plates of a parallel-plate capacitor are 0.4mm apart and 10cm on a s
ID: 2138505 • Letter: S
Question
Suppose the plates of a parallel-plate capacitor are 0.4mm apart and 10cm on a side(square). You then charge it to a potential differnece of 12Volts between the plates.
(a) What is the capacitance?
(b) How much charge will be stored on the plates?
(c) What is the electric field between the plates when it is charged?
(d) What is the potential difference along a path from a-->b?
(e) What is the potential differnece along a path from c-->a?
(f) What is the potential differnece along a path from a-->d?
(g)What is the potential differnece along a path from a -> b -> d -> c -> a?
(h) Inside the capacitor, if you put an electron next to the negative plate and released it, how fast would it be going when it hit the positive plate?
Suppose the plates of a parallel-plate capacitor are 0.4mm apart and 10cm on a side(square). You then charge it to a potential differnece of 12Volts between the plates. What is the capacitance? How much charge will be stored on the plates? What is the electric field between the plates when it is charged? What is the potential difference along a path from a-->b? What is the potential differnece along a path from c-->a? What is the potential differnece along a path from a-->d? What is the potential differnece along a path from a -> b -> d -> c -> a? Inside the capacitor, if you put an electron next to the negative plate and released it, how fast would it be going when it hit the positive plate?Explanation / Answer
1(a) 2.2125*10^(-10)
1(b)Q=CV=2.655*10^(-9) coulomb
1(c)E=V/d=12/0.0004=30000
1(d)potential diff a->b = 0V
1(e) c->a = 6V(a at higher potential)
1(f)a->d = 6V(a at higher potential)
1(g)along closed loop potential diff = 0
1(h)2*10^(6) m/s [use qEd= 1/2mv^2]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.