The surfaces between a 5 kg block, the 22 kg wedge and between the 22 kg wedge a
ID: 2139417 • Letter: T
Question
The surfaces between a 5 kg block, the 22 kg wedge and between the 22 kg wedge and the horizontal plane are smooth (without fric- tion).
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
A block is released on the inclined plane (top side of the wedge).
What is the force F which must be exerted on the 22 kg block in order that the 5 kg block does not move up or down the plane?
Answer in units of N
Explanation / Answer
Nsin19 = 5a
Ncos19 = 5g
tan19 = a/g
a = gtan19
F = (22 +5)a = 27gtan19 = 91.11 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.