A 600 g steel block rotates on a steel table while attached to a 1.20 m -long ho
ID: 2139530 • Letter: A
Question
A 600g steel block rotates on a steel table while attached to a 1.20m -long hollow tube. Compressed air fed through the tube and ejected from a nozzle on the back of the block exerts a thrust force of 4.81N perpendicular to the tube. The maximum tension the tube can withstand without breaking is 60.0N . Assume the coefficient of kinetic friction between steel block and steel table is 0.60.If the block starts from rest, how many revolutions does it make before the tube breaks?
A 600g steel block rotates on a steel table while attached to a 1.20m -long hollow tube. Compressed air fed through the tube and ejected from a nozzle on the back of the block exerts a thrust force of 4.81N perpendicular to the tube. The maximum tension the tube can withstand without breaking is 60.0N . Assume the coefficient of kinetic friction between steel block and steel table is 0.60.knight_Figure_07_55.jpgIf the block starts from rest, how many revolutions does it make before the tube breaks?Explanation / Answer
Fbreak = 60 N = mv^2/r ? v = sqrt(60r/m) m/s = 180 m/s
a = F/m m/s^2 = 11.775 m/s^2
t = v/a = 15.2866242
s = at^2/2 = 1372.875167
theta = s/r = 1372.875167
revs = theta/(2pi) = 218.499
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.