The graph shows the horizontal component of the net force ( F net cos ? , where
ID: 2139656 • Letter: T
Question
The graph shows the horizontal component of the net force (Fnetcos? , where ? is the angle between the net force vector and the horizontal) that acts on a 5.9kg block as it moves along a flat horizontal surface.
a) Find the net work done on the block as it moves from s=0 to s=10m .
b) Find the final speed of the block if it starts from rest at s = 0
s=0
Explanation / Answer
a.)Work done=Fnet.A=Fnetcos(theta)*A=Area of the graph=16-4=12 J
b.)Work done=gain in KE=0.5mv^2
12=0.5*5.9*v^2
So v=2.017 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.