The graph shows the horizontal component of the net force ( F net cos ? , where
ID: 2139817 • Letter: T
Question
The graph shows the horizontal component of the net force (Fnetcos? , where ? is the angle between the net force vector and the horizontal) that acts on a 3.7kg block as it moves along a flat horizontal surface.
a) Find the net work done on the block as it moves from s=0 to s=10m .
b) Find the final speed of the block if it starts from rest at s=0 .
Explanation / Answer
a) Area under the curve of F-S gives Work done. here there are two rectangles so areas are
W1=4*3=12 J and W2=(-3)*2=-6J hence W=12-6= 6J (ans)
b)Workdone=change in kinetic energy ==> W=1/2mv^2-0
6=(1/2*3.7*v^2) ==>v=1.8 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.