The graph shows the ideal gas law relationship (PV = nRT) between pressure (P) a
ID: 3111279 • Letter: T
Question
The graph shows the ideal gas law relationship (PV = nRT) between pressure (P) and volume (V). If the tank is at a temperature of 209 kelvin and is filled with nitrogen (formula, N_2: molecular weight, 28 grams per mole), what is the mass of gas in the tank (m) in units of grams? Click the icon to view the graph of the ideal gas law relationship. Click the icon to view the value and units of gas constant R for Ideal Gas Law. The mass of gas in the tank is grams. (Round your answer to three significant digits as needed.)Explanation / Answer
Sol:
According to Ideal Gas Law PV = n RT
We need to find mass of the gass,
i,e
Mass = n * molar mass of N2
First we find n,
PV = n RT
n = PV / RT
From graph we have V = 10 P-1 [L atm] => V = 10 [L atm] / P => PV =10 [L atm]
Given that Temaparature T= 209 Kelvin , i,e T = 209 K
And R = 0.08206 [atm L] / (mole K)
n = PV / RT
= 10 [L atm] /( (0.08206 [atm L] / (mole K) ) 209 K)
= 10 / (0.08206 *209 ) mole
= 0.583072 mole
Now, finding mass
Mass = n * molar mass of N2
= 0.583072 mole * 28 gram / mole
= 16.3260 grams
= 16.326 grams ( three significant digit)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.