The arm in the figure below weighs 42.0 N. The force of gravity acting on the ar
ID: 2140116 • Letter: T
Question
The arm in the figure below weighs 42.0 N. The force of gravity acting on the arm acts through point A. Determine the magnitudes of the tension force in the deltoid muscle and the force exerted by the shoulder on the humerus (upper-arm bone) to hold the arm in the position shown.
Ft=
Fs=
Explanation / Answer
Summing moments about O we have
Ft*0.080*sin(12) - 42N*0.290m = 0
So Ft = 42*0.290/(0.080*sin(12)) = 732.28N
Now summing vertical forces
-42 + 732.28*sin(12) - Fs*sin(?) = 0
So Fs*sin(?) = -42 + 732.28 *sin(12) = 110.25N------------------- (eqn 1)
Now sum horizontal forces
Fs*cos(theta) - Ft*cos(12) = 0
Fs*cos(theta) = 732.28*cos(12) = 716.27 N ---------------------(eqn 2)
Now square both eqns and add them
Fs^2*cos^2(?) + Fs^2*sin^2(?) = 716.27^2 + 110.25^2 =>
So Fs = sqrt(513398) = 724.7 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.