Two objects with masses of 3.90 kg and 6.40 kg are connected by a light string t
ID: 2141451 • Letter: T
Question
Two objects with masses of 3.90 kg and 6.40 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley, as in the figure below.
(a) Determine the tension in the string. (Enter the magnitude only.)
N
(b) Determine the acceleration of each object. (Enter the magnitude only.)
m/s2
(c) Determine the distance each object will move in the first second of motion if both objects start from rest.
m
Explanation / Answer
b) 6.40g - T = 6.40a
T - 3.90g =3.90a
6.4g - 3.9g = (6.4 +3.9)a
a = 2.38 m/s2
a) T = 3.90 x (g + 2.38) =47.50 N
c) d =at^2 /2 = 2.38 x 1^2 /2 = 1.19 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.