Two long thin parallel wires 13.0 cm apart carry 34A currents in the same direct
ID: 2141537 • Letter: T
Question
Two long thin parallel wires 13.0 cm apart carry 34A currents in the same direction. Determine the magnetic field at point P, 12.0 cm from one wire and 5.0 cm from the other (Fig. 20-55 above).
________T at __________degrees (counterclockwise from the +x axis, which points to the right in the figure)
Please show all work and calculations! Thanks!
Two long thin parallel wires 13.0 cm apart carry 34A currents in the same direction. Determine the magnetic field at point P, 12.0 cm from one wire and 5.0 cm from the other (Fig. 20-55 above). ________T at __________degrees (counterclockwise from the +x axis, which points to the right in the figure) Please show all work and calculations! Thanks!Explanation / Answer
B1 = mue*i1/(2*pi*r1) = 1.36*10^-4 T
B2 = mue*i2/(2*pi*r2) = 0.567*10^-4 T
here B1 and B2 are perpendicular to eack other
Bnet = sqrt(B1^2+B2^2) =1.4735*10^-4 T
theta = tan^-1(5/12) = 22.62 degrees
B1x = B1*sin(22.62) = 0.523*10^-4 T
B1y = B1*cos(22.62) = 1.26*10^-4 T
B2x = B2*cos(22.62) = 0.5234*10^-4 T
B2y = B2*sin(22.62) = 0.218*10^-4 T
Bx = B1x - B2x = 0 T
By = B1y + B2y = 1.461*10^-4 T
theta = tan^-1(By/Bx) = 90 degrees with +x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.