We show below a free-body diagram of a 1.00-kg block pulled across a surface by
ID: 2141669 • Letter: W
Question
We show below a free-body diagram of a 1.00-kg block pulled across a surface by a string. The string's tension is T = 6 N. The string makes an angle of 37 degrees with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is uk = 0.30.
1. Determine the y-component of the normal force.
2. Determine the x-component of the force of friction.
3. Find the magnitude of the total force on the block.
4. Finally, find the magnitude of the acceleration of the block.
Explanation / Answer
1) Ny=mg-T
=1*9.8-6sin37
=6.19 N
2)fx=u*N
=0.3*6.19
=1.856 N
3) F net= (Fx^2+ Fy^2)^0.5
=((4.8-1.856)^2+(9.8-3.6)^2)^0.5
=18.25 N6.86 N
4) a=F/m=fx/m
=(4.8-1.856)/1
=2.944 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.