We show below a free-body diagram of a 1.00-kg block pulled across a surface by
ID: 2142543 • Letter: W
Question
We show below a free-body diagram of a 1.00-kg block pulled across a surface by a string. The string's tension is T = 6 N. The string makes an angle of 37 degrees with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is uk = 0.30.
1. determine the x-component of the force of friction?
2. find the magnitude of the total force on the block?
Explanation / Answer
(a) we have Frictional force = uk x Normal Reaction
here, Normal Reaction = T sin 37 - mg = - 6.2 N i.e downwards
SO, frictional force = 0.3 x 6.2 = 1.86 N
(b) Total Force on the block
Vertical Force = mg - T sin 37 = 6.3 N
Horizontal Force = T cos 37 - fk = 4.788 - 1.86 = 2.928
Total Force = sqrt(6.3^2 + 2.928^2) = 6.947 N
Answer is 6.947 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.