A particular constant, horizontal force exerted on a particular object free to s
ID: 2142210 • Letter: A
Question
A particular constant, horizontal force exerted on a particular object free to slide on a level, frictionless surface causes it to speed up with an acceleration of 0.5 g
A particular constant, horizontal force exerted on a particular object free to slide on a level, frictionless surface causes it to speed up with an acceleration of 0.5 g's. If the magnitude of the force is reduced to one-fourth of its original value, while the mass of the object is reduced to two-thirds of its original value, what is the new value of acceleration in units of m/s2?Explanation / Answer
F = ma
F = m x0.5g
F/m = 0.5g
now , F' = F/4 and m' = 2m/3
so using F' = m'a'
F/4 = 2ma/3
a = (3/8)F/m = 3/8 x 0.5g = 0.1875g or 1.84 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.