A 5.0 kg block moves in a straight line on a horizontal frictionless surface und
ID: 2142659 • Letter: A
Question
A 5.0 kg block moves in a straight line on a horizontal frictionless surface under the influence of a force that varies with position as shown in the figure. The scale of the figure's vertical axis is set by Fs = 14.0 N. How much work is done by the force as the block moves from the origin tox = 8.0 m?
A 5.0 kg block moves in a straight line on a horizontal frictionless surface under the influence of a force that varies with position as shown in the figure. The scale of the figure's vertical axis is set by Fs = 14.0 N. How much work is done by the force as the block moves from the origin to x = 8.0 m?Explanation / Answer
W = area under the curve ;
W = 2F + 0.5 * 2F - 0.5 * 2 * ( F / 2 )
W = 2*14.0 N + 0.5 * 2 *14.0 N - 0.5 * 2 * ( 14.0 N / 2 )
W = 35 N <---------ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.