Two long, straight wires are oriented perpendicular to the computer screen, as s
ID: 2143036 • Letter: T
Question
Two long, straight wires are oriented perpendicular to the computer screen, as shown in the figure, in which L = 5.5 cm. The current in one wire is I1 = 3.1 A, pointing into the screen, and the current in the other wire is I2 = 4.0 A, pointing out of the screen. Find the magnitude and direction of the net magnetic field at point P.
magnitude T direction Two long, straight wires are oriented perpendicular to the computer screen, as shown in the figure, in which L = 5.5 cm. The current in one wire is I1 = 3.1 A, pointing into the screen, and the current in the other wire is I2 = 4.0 A, pointing out of the screen. Find the magnitude and direction of the net magnetic field at point P.Explanation / Answer
B1=k*3.1/2*pi*.055=112.72*10^-7 towrds right
B2=k*4/2*pi*.077=103.9*10^-7 towrds 45 degrees antoclock wise from point p
Bx=112.72*10^-7-103.9*10^-7cos45=38.5*10^-7------------1
By=103.9*10^-7sin45=73.468*10^-7--------------2
from above eq 1 and 2
B=8.3*10^-6 T
angle
tan-(By/Bx)=62.34 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.