A block of mass m1 = 41 kg on a horizontal surface is connected to a mass m2 = 2
ID: 2143247 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a) 20.2g - T = 20.2a
T - 0.23 x 41g = 41a
add them
20.2g - 0.23 x41g = (41 +20.20)a
a = 1.72 m/s2
b) T = 20.2 x ( g - 1.72) =163.22 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.