A block of mass m starts from rest from the edge of a hemispherical bowl of radi
ID: 1346197 • Letter: A
Question
A block of mass m starts from rest from the edge of a hemispherical bowl of radius R and slides down the frictionless surface. when the block gets to its lowest point it collides and sticks to another block of mass 3m. Given (m,R) Determine:
a. the maximum angle the blocks slide up the other side of the bowl.
b. what fraction of the original energy was lost in the collision?
c. Redo the problem, except this time the blocks collide with perfect elasticity. Determine the maximum angle of each block after the collision.
Explanation / Answer
initial energy of mass m = m*g*R
at the bottom kinetic energy of the m = 0.5*m*u^2
from energy conservation
energy at top = energy at bottom
m*g*R = 0.5*m*u^2
u = sqrt(2*g*R)
after collsion the two block stick together and move with a speed V
momentum before collision = momentum after collision
m*u = (m + 3m)*V
v = u/4 = sqrt(2*g*R)/4 = sqrt(gR/8) m/s
(a)
let theta be angle made with vertical
at theta angle the potential energy = PE = (m+3m)*g*R*(1-costheta))
after collision KE = 0.5*(m+3m)*v^2 = 0.5*4m*u^2/16 = 0.5*4*m*2*g*R/16 = m*g*R/4
from energy conservation
KE = PE
m*g*R/4 = (m+3m)*g*R*(1-costheta))
1/4 = 4*(1-costheta)
theta = 20.36 degrees <<_---------answer
(b)
KE loss = KEi - KEf = 0.5*m*u^2 - 0.5*(m+3m)*v^2
KE loss = 0.5*m*2*g*R - 0.5*4m*gR/8
KE loss = mgR - mgR/4 = 3mgR/4 <<<<<<<<----------answer
---
(c)
let v1 & v2 be the speed of m & 3m after collision
from momentum conservation
Pi = Pf
m*u = m*v1 + 3m*v2
u = v1 + 3v2
======> v2 = u-v1/3.............(1)
from energy conservation
0.5*m*u^2 = 0.5*m*v1^2 + 0.5*3m*v2^2 ...........(2)
from 1 & 2
v1 = u/2
v2 = u/2
let theta1 be angle made with vertical
for m
at theta1 angle the potential energy = PE = m*g*R*(1-costheta))
after collision KE = 0.5*m*v1^2 = 0.5*m*u^2/4 = 0.5*m*2*g*R/4 = m*g*R/4
from energy conservation
KE = PE
m*g*R/4 = m*g*R*(1-costheta1))
1/4 = (1-costheta1)
theta1 = 41.4 degrees <<_---------answer
for 3m
let theta2 be angle made with vertical
at theta2 angle the potential energy = PE = 3m*g*R*(1-costheta2))
after collision KE = 0.5*3m*v1^2 = 0.5*3m*u^2/4 = 0.5*3m*2*g*R/4 = 3*m*g*R/4
from energy conservation
KE = PE
3*m*g*R/4 = 3m*g*R*(1-costheta2))
1/4 = (1-costheta2)
theta2 = 41.4 degrees <<_---------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.