Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two objects (m1 = 4.95 kg and m2 = 2.60 kg) are connected by a light string pass

ID: 2143494 • Letter: T

Question

Two objects (m1 = 4.95 kg and m2 = 2.60 kg) are connected by a light string passing over a light, frictionless pulley suspended over a table. The 4.95-kg object is released from rest at a point h = 4.00 m above the table, while the 2.60-kg object is resting on the table.


(a) Determine the speed of each object when the two pass each other.

(b) Determine the speed of each object at the moment the 4.95-kg object hits the table.

(c) How much higher does the 2.60-kg object travel after the 4.95-kg object hits the table?

Explanation / Answer

a) accelaration a = (m2-m1)*g/(m1+m2) = (4.95-2.6)*9.8 / (4.95+2.6) = 3.05 m/s^2

v^2-u^2 = 2*a*(h/2)

v = sqrt(2*3.05*2) = 3.492 m/s


b) v1 = sqrt(2*a*h = 4.939 m/s


c) y = v1^2/2g = 1.245m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote