A flywheel with a radius of 0.310 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 2143661 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.310m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.660rad/s2
A. Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim at the start.
B. the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0?.
C. Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 120?.
Please explain all steps clearly.
Explanation / Answer
A) a_tan = r*alfa = 0.31*0.66 = 0.2046 m/s^2
B) theta = 60 degrees = 60*2*pi/360 = 1.047 radians
w1 = 0, theta = 1.047 radians
w2^2 -w1^2 = 2*alfa*theta
w2 = sqrt(2*alfa*theta)
w2 = 1.1754 rad/s
a_rad = r*w2^2 = 0.4283 m/s^2
a_tan = 0.2046 m/s^2
a_total = sqrt(a_tan^2 + a_rad^2)
a_total = 0.4747 m/s^2
C)
theta = 120 degrees = 60*2*pi/360 = 2.094 radians
w1 = 0, theta = 2.094 radians
w2^2 -w1^2 = 2*alfa*theta
w2 = sqrt(2*alfa*theta)
w2 = 1.6623 rad/s
a_rad = r*w2^2 = 0.8566 m/s^2
a_tan = 0.2046 m/s^2
a_total = sqrt(a_tan^2 + a_rad^2)
a_total = 0.88 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.