A flywheel with a radius of 0.300m starts from rest and accelerates with a const
ID: 2195044 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.300m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.500 rad/s^2a) Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim at the start.
b)Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim at the start.
c)Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
d)Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
Explanation / Answer
PLease ask if you have any doubt.I will help you.
INitial velocity = 0 = o and = 0.5 rad/s2 .
r = 0.3 m.
A) initial velocity = 0 implies tangential acceleration(at) = 0.
B) initial velocity = 0 implies radial acceleration(ar) = 0.
To get the tangential and radial components ,
we need to find velocity at the given angles.
= o + t = t = 0.9t
and = 0.5t2 gives
= (2)0.5 rad/s
Now at = 60o = 60(0.0175) = 1.047 rad.
= 1.023 rad/s
a = 2r = 0.314 rad/s2
C) at = a sin 60o = 0.272 rad/s2
D) ar = a cos 60o = 0.157 rad/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.