Conceptual Example 14 provides useful background for this problem. A playground
ID: 2143685 • Letter: C
Question
Conceptual Example 14 provides useful background for this problem. A playground carousel is free to rotate about its center on frictionless bearings, and air resistance is negligible. The carousel itself (without riders) has a moment of inertia of 124 kg-m^. When one person is standing at a distance of 1.64 m from the center, the carousel has an angular velocity of 0.557 rad/s. However, as this person moves Inward to a point located 0.651 m from the center, the angular velocity increases to 0.717 rad/s. What Is the person's mass?Explanation / Answer
Let the person's mass = m
Moment of inertia of system when the person is at distance r = 124 + mr^2
I1 = 124+m*1.64^2 = 124+2.69m
I2 = 124+0.424m
By conservation of angular momentum,
I1w1 = I2w2
(124+2.69m)*0.557 = (124+0.424m)*0.717
m = 16.61 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.