Conceptual Example 14 provides useful background for this problem.A playground c
ID: 1748079 • Letter: C
Question
Conceptual Example 14 provides useful background for this problem.A playground carousel is free to rotate about its center onfrictionless bearings, and air resistance is negligible. Thecarousel itself (without riders) has a moment of inertia of 113kg·m2. When one person is standing at a distanceof 1.49 m from the center, the carousel has an angular velocity of0.649 rad/s. However, as this person moves inward to a pointlocated 0.716 m from the center, the angular velocity increases to0.768 rad/s. What is the person's mass?Explanation / Answer
Step I : Find initial angular momentum of thesystem L1 = ( I + mx2) 1 where x =1.49 m Step II : Find final angular momentum of thesystem L2 = ( I + my2 ) 2 where y = 0.716 m Step III ; Apply law of conservation ofmomentum. L1 = L2 Solve and get the result. Use I = 113 Solve and get the result. Use I = 113Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.