A conical pendulum is formed by attaching a 0.70 kg ball to a 1.0 m long string,
ID: 2143754 • Letter: A
Question
A conical pendulum is formed by attaching a 0.70 kg ball to a 1.0 m long string, then allowing the mass to move in a horizontal circle of radius 30 cm the figure show that the string traces out the surface of a cone, hence the name.
What is the tension in the string?
What is the ball's angular velocity, in rpm?
A conical pendulum is formed by attaching a 0.70 kg ball to a 1.0 m long string, then allowing the mass to move in a horizontal circle of radius 30 cm the figure show that the string traces out the surface of a cone, hence the name. What is the tension in the string? What is the ball's angular velocity, in rpm?Explanation / Answer
here eqn of motion is Tcos? -mg = 0
from diagram sin?=r/l =0.3/1=0.3
?=17.45 deg
a.T= mg/cos?
T= 0.7*9.8/cos17.45
T=7.19N
b.time periodT=2pi sqrt(lcos17.45)/g
T =2pi(0.312)
w= 2pi/T = 2pi/2pi(0.312)
w=3.205 rad/sec
w= 3.205*60/2pi
w= 30.62 rpm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.