A large iron cylinder of mass 380 kg rests so that its circular face rolls along the edge of table as shown in the figu…
ID: 2144427 • Letter: A
Question
(a) calculate the moment of inertia and the total mass of the entire assembly.
moment of inertia = ? kg.m2
total mass = ? kg
(b) What is the total kinetic energy of the system after the attached mass descends through a height h ? = ? J
(c) If the entire assembly rolls without slipping, what is its velocity at this time ? cm/s
(d) How far has the system moved along the horizontal ? cm
http://d.yimg.com/hd/answers/i/5ccc9a3d2bb74e50a71cb9ceb1d8a964_A.png?a=answers&mr=0&x=1382388308&s=56deec68f0bc3e4accf4c42ef9b4ce45
(a) calculate the moment of inertia and the total mass of the entire assembly.
moment of inertia = ? kg.m2
total mass = ? kg
(b) What is the total kinetic energy of the system after the attached mass descends through a height h ? = ? J
(c) If the entire assembly rolls without slipping, what is its velocity at this time ? cm/s
(d) How far has the system moved along the horizontal ? cm
http://d.yimg.com/hd/answers/i/5ccc9a3d2bb74e50a71cb9ceb1d8a964_A.png?a=answers&mr=0&x=1382388308&s=56deec68f0bc3e4accf4c42ef9b4ce45 calculate the moment of inertia and the total mass of the entire assembly.moment of inertia = ? kg.m2 total mass = ? kg What is the total kinetic energy of the system after the attached mass descends through a height h ? = ? If the entire assembly rolls without slipping, what is its velocity at this time ? cm/s How far has the system moved along the horizontal ? cm http://d.yimg.com/hd/answers/i/5ccc9a3d2bb74e50a71cb9ceb1d8a964_A.png?a=answers&mr;=0&x;=1382388308&s;=56deec68f0bc3e4accf4c42ef9b4ce45
Explanation / Answer
I = 1/2 M R^2 + M R^2 + 1/2 m r^2 + m R^2
Moment of inertia about point of contact with table
using the parallel axis theorem.
Torque = T r = I a where a is the "angular acceleration"
We're using the angular acceleration about the point of contact
which is the same as the angular acceleration about the center of mass
m2 g - T = m2 a r where T is tension in cable and m2 the hanging mass
Eliminate T (add equations) to get a (angular acceleration)
KE = 1/2 I w^2 + 1/2 m2 (r * w)2 since r * w = v
h = 1/2 (r * a) t^2 to get time where linear acceleration = r * a
w = a t where w is the angular velocity
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.