A car with bad shocks has a mass of 1500 kg. Before you go for a drive with thre
ID: 2146493 • Letter: A
Question
A car with bad shocks has a mass of 1500 kg. Beforeyou go for a drive with three of your friends you notice that the car sinks a distance of
6.0 cm when all four of you get in the car. You estimate that the four of you together
have a mass of 32- kg. As you are driving down the highway at 65 mph you
notice that the car is starting to bounce up and down with large amplitude. You realize
that there is a periodic series of small bumps and dips in the road that is driving the
bouncing. What is the distance (in meters, to two signicant gures) between adjacent
bumps on the road, assuming that damping by the shocks is negligible?
Explanation / Answer
high bumps means natural frequency of spring (cars compression om sitting of all 4) is equal to frequency of bumps occurring. K*(0.06)=32kg k=533.3 N/m natural frquency of car f =1/2pi *sqrt(k/32)=4/2pi Hz d= distance between bumps d=65/f= 102.05 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.