This is the previous question required to answer the real question: A block (m =
ID: 2146504 • Letter: T
Question
This is the previous question required to answer the real question:A block (m = 3 kg) is sitting on a horizontal frictionless table. A spring (k = 500 N/m) is mounted at the side of this block so that when the block is used to compress the spring, the spring pushes back horizontally. If the block is used to compress the spring by 10 cm, with what velocity does it slide across the table?
>>>>>This comes to v = 1.29 m/s
A) Say that you take the system described in the above problem and raise one end of the table so that the surface now makes an angle of 40
Explanation / Answer
a) Potential energy of spring=gravitational potential energy.
Let it move a distance d.
0.5kx2=mgdSin
0.5*500*0.12=3*9.8*d*Sin40
d=13.2cm
b)Loss due to friction=mgdcos
0.5kx2=mgdSin+mgdcos
d=9.3cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.