A rectangular circuit is moved at a constant velocity of v= 3.30 m/s into, throu
ID: 2147817 • Letter: A
Question
A rectangular circuit is moved at a constant velocity of v= 3.30 m/s into, through, and then out of a uniform 1.15 T magnetic field, as shown in the figure . The magnetic field region is considerably wider than 50.0 cm. Assume that R = 13.5 ohms.
A)Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is going into the magnetic field .
B)Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is totally within the magnetic field but still moving .
C)Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is moving out of the field .
Explanation / Answer
a)i = E/R = vlB/R = 3.3 * 0.5 * 1.15/13.5 = 0.1406 A b)When it is inside the circuit,flux remains constant..so no EMF and no Current c)i = E/R = vlB/R = 3.3 * 0.5 * 1.15/13.5 = 0.1406 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.