A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as i
ID: 2148280 • Letter: A
Question
A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as in the figure below. Find the work done by the force on the object as it moves from x = 0 to x = 5.00 m Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. J Find the work done by the force on the object as it moves from x = 5.00 m to x = 10.0 m Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. J Find the work done by the force on the object as it moves from x = 11.0 m to x = 15.0 m. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. J If the object has a speed of 0.500 m/s at x = 0, find its speed at x = 5.00 m and its speed at x = 15.0 m. speed at x = 5.00 m m/s speed at x = 15.0 m/sExplanation / Answer
a) WD =area of fig bet 0 to 5 = 0.5x5x3 = 7.5 J b) WD =area of fig bet 5 to 10 = 5x3 = 15 L c) WD =area of fig bet 11 to 15 = 0.5x5x3 = 7.5 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.