A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as i
ID: 2174891 • Letter: A
Question
A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as in the figure below.this is the link to the figure
http://www.webassign.net/sercp/p5-56.gif
Find the work done by the force on the object as it moves as follows:
(a) from x = 0 to x = 4.00 m
1 J
(b) from x = 5.00 m to x = 8.00 m
2 J
(c) from x = 13.0 m to x = 15.0 m.
3 J
(d) If the object has a speed of 0.500 m/s at x = 0, find its speed at x = 5.00 m and its speed at x = 15.0 m.
speed at x = 5.00 m m/s .
speed at x = 15.0 m m/s .
Explanation / Answer
a) Work done = F.dx = area under the F-x curve
area x = 0 to 4m
tan = 3/5
W = 4 x 3 x 4 / 5x 2 = 4.8 J
b) x = 5 m to 8m
W = 3 x 3 = 9 J
c) x = 13m to 15m
W = 2 x 3 x 2 / 5 x 2 = 1.2 J
d) work- energy theorem,
W = K.E.
5 x 3/2 = 3 x v2 /2
v = 2.24 m/s
x = 5m to 15m
5 x 3 + 5 x 3/2 = 3 x ( v2 - 2.242 )/2
v = 4.47 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.