A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as i
ID: 2176699 • Letter: A
Question
A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as in the figure below.(a) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 0 to x = 4.00 m
=___________J
(b) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 5.00 m to x = 9.00 m
=___________J
(c) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 10.0 m to x = 15.0 m.
=___________J
(d) If the object has a speed of 0.500 m/s at x = 0, find its speed at x = 5.00 m and its speed at x = 15.0 m.
speed at x = 5.00 m=___________m/s
speed at x = 15.0 m=___________m/s
Explanation / Answer
A) x^2/2 = 8 (work done) B) 3 * 4 = 12 (work done) C)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.