James Bond (90 kg), outtted with perfectly matching skis and skiware, is at the
ID: 2148562 • Letter: J
Question
James Bond (90 kg), outtted with perfectly matching skis and skiware, is at the top of a steep slope thata secret spy like him can easily handle. He lets himself go from rest and smoothly slides down the h = 15 m
high hill. A big parking lot lies at the bottom of the hill. Since the parking area has been cleared of snow,
the friction between the ground and the skis brings our hero to a halt at point D, located at a distance
d = 12 m from point C. The descent can be considered frictionless. Take the potential energy to be zero at
the bottom of the slope.
(a) What is the mechanical energy of James Bond at points A and D?
(b) Determine the speed of Bond at position B abd C.
(c) What is the work done by friction in the parking lot?
(d) Find the magnitude of the average friction force
Explanation / Answer
at A=13230 J at D=0 b. 17.1464 m/s c. 13230 J d.1102.5 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.