Shown in the figure is an ideal spring hanging from a ceiling. When a mass 5.15
ID: 2148855 • Letter: S
Question
Shown in the figure is an ideal spring hanging from a ceiling. When a mass 5.15 kg is attached to the spring (as shown in the middle system), the spring stretches by 2.05 cm. The mass is then pushed up from its equilibrium position 4.10 cm and released, as shown on the far right. Calculate the kinetic energy the moss possesses when passing through the equilibrium position. On the right is a plot of the displacement of the mass with time, with t = 0 (far left portion of the graph) corresponding to the moment the mass was released. Which of the following most closely approximates the velocity of the mass at the point located in the figure? (Consider "up" the positive direction.)Explanation / Answer
we have, a. Kinetic Enrgy = 0.5 kA^2 = 0.5 x ( 5.15 x 9.8 / 0.0205) x (0.041)^2 = 2.06927 J b. v = - Aw sin( 14pi/8)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.