A stone is thrown vertically upward with a speed of 25.0 m/s. a. How fast is it
ID: 2150045 • Letter: A
Question
A stone is thrown vertically upward with a speed of 25.0 m/s.a. How fast is it moving when it reaches a height of 12.0 m? in m/s
b. How long is required to reach this height? in secs
c.Why are there two answers to part B?
explain part c in paragraph form. less than 500 words.
Explanation / Answer
(a) U=25 m/sec V^2 =U^2-2*g*h V^2=625-2*9.8*12 => V=19.74m/sec (b) s=U*t -0.5*g*t^2 => 12=25*t-0.5*9.8*t^2=> 4.9*t^2 - 25*t+12=0 t1=0.5363 sec t2=4.5656 sec (c) Part b has two answers because ball after reaching maximum height returns back and again passes from the same point so it crosses same point at two different times
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.