Consider a black body of surface area 24.0 cm2 and temperature 5900 K. a) How mu
ID: 2150489 • Letter: C
Question
Consider a black body of surface area 24.0 cm2 and temperature 5900 K.a) How much power does it radiate?
(b) At what wavelength does it radiate most intensely?
(c) Find the spectral power per wavelength at this wavelength.
Find the spectral power per wavelength at the following wavelengths.
(d) 5.00 nm (ultraviolet light or an x-ray)
(e) 400 nm (at the boundary between UV and visible light)
(f) 700 nm (at the boundary between visible and infrared light)
(g) 1.00 mm (infrared light or a microwave)
(h) 10.0 cm (a microwave or radio wave)
(i) About how much power does the object radiate as visible light?
PLease help..thanks
Explanation / Answer
a)
P = (T4)A
= 5.67e-8*(5900*5900*5900*5900)*(24e-4)
= 1.64893048488e5 W
1.65 * 10^5 W
b)
max = b/T = 2.8977721e-3/5900 = 4.911478136e-7 4.91 * 10^-7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.