A beam of mass mb = 10.0 kg, is suspended from the ceiling by a single rope. It
ID: 2150770 • Letter: A
Question
A beam of mass mb = 10.0 kg, is suspended from the ceiling by a single rope. It has a mass of m2 = 40.0 kg attached at one end and an unknown mass m1 attached at the other. The beam has a length of L = 3 m, it is in static equilibrium, and it is horizontal, as shown in the figure above. The tension in the rope is T = 637 N.--------------------------------------------------------------------------------
(a) Determine the unknown mass m1, at the left end of the beam.
m1= ______________kg
--------------------------------------------------------------------------------
(b) Determine the distance, x, from the left end of the beam to the point where the rope is attached. Note: take the torque about the left end of the beam.
x = _______________m
Explanation / Answer
a) in vertical , balancing forces
T = mbg + m1g + m2g
637/g = 10 + m1 + 40
m1 + 50 = 65
m1 = 15kg
b) balancing moment about the point where 15kg mass (m1) is attached,
1.5 x 10g + 3 x 40g - x X 637 = 0
147 + 1176 = 637x
x = 1323/637 = 2.08m
I hope that you found this answer useful towards your studies. It took a considerable amount of thought, time, and effort to compose, and and I'd sincerely appreciate a lifesaver rating! It would really make my day, and will allow me to continue answering your questions :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.