Given the situation in the figure. The mass m1 is 0.50 kg and it is located at x
ID: 2151518 • Letter: G
Question
Given the situation in the figure. The mass m1 is 0.50 kg and it is located at x1 = 25 cm. The pivot point is represented by the solid triangle located at x = 60 cm. The mass of the meter stick (mms = 0.40 kg) is located at its geometric center, xms = 50 cm. The mass m2 is 0.31 kg and it is located at x2 = 85 cm. Calculate the net torque (in N-m with the proper sign) due to these three weights. Use g = 9.79 m/s2. The apparatus described in the previous question is in equilibrium. True FalseExplanation / Answer
Moments on LHS =>0.5 * (60-25) + 0.4 *(60-50) =21.5 Moments on RHS ==>0.31*(85-60) = 0.31*25=7.75 The net torque = 21.5-7.75 * g = > T = 134.475 Nm Anti clockwise Direction LHS not eqauals RHS Hence the System is not in equilibrium
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.