A beam attached to a vertical wall with a hinge so that the beam can be supporte
ID: 2152645 • Letter: A
Question
A beam attached to a vertical wall with a hinge so that the beam can be supported horizontally with a wire and a sign can hang below. What is the tension in the wire holding the sign? The sign's mass is 20kg, the beam's mass is 5 kg, the beam's length is 2m, the sign is attached at .50 m, and the angle of the wire is 30 degrees.
A beam attached to a vertical wall with a hinge so that the beam can be supported horizontally with a wire and a sign can hang below. What is the tension in the wire holding the sign? The sign's mass is 20kg, the beam's mass is 5 kg, the beam's length is 2m, the sign is attached at .50 m, and the angle of the wire is 30 degrees.Explanation / Answer
(A) Let (theta) be the angle between the guide wire and the end of the beam. T- Tension in guide wire We have T sin(theta) = 500 Newtons T = 1000N Solving we get (theta) = 30 degrees Now tan(theta) = h/4 So h=2.3m (B) h_1=2.3-0.5=1.8m Thus tan(theta_1)=1.8/4.0 (theta_1)=24.35 degrees So the new Tension is T_1 sin(24.35) = 500 So T_1 = 1213 Newtons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.