A bead of mass 1.10kg (yes, that\'s a big bead) is sliding along a frictionless
ID: 2238709 • Letter: A
Question
A bead of mass 1.10kg (yes, that's a big bead) is sliding along a frictionless wire. Consider the lowest line (Point E) to be the reference level for the sake of calculating potential energy. Each division is 1.60m tall.
1)What is the potential energy of the bead at Point G?
17.2 J
2)Suppose the bead is traveling at a speed of 7.92m/s at Point G. What is the kinetic energy of the bead at Point G?
34.5 J
3)The total mechanical energy is defined as the sum of the kinetic and potential energy. What is the total mechanical energy of the bead at Point G?
51.7 J
4)As the bead slides along the frictionless wire, there is no loss of total mechanical energy. What is the total mechanical energy of the bead at Point M?
5)What is the potential energy of the bead at Point M?
34.5 J
6)What is the kinetic energy of the bead at Point M?
7)How fast is the bead traveling at point m?
PLEASE HELP WITH 4, 6, and 7
Explanation / Answer
4)
total mechanical energy = 51.7 J at point G
as there is no loss of energy
Energy at point G = energy at point M
total mechanical energy at point M = 51.7 J
6)
by energy conservation b/w point M and G
51.7 = 1.1*9.8*3.2 + KE
51.7 = 34.5 + KE
KE = 17.2 J
7)
KE = .5*m*v^2
17.2 = .5*1.1*v^2
v = 5.6 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.