Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A battery with an emf of 10.1 V and internal resistance of 1.10 O carries a posi

ID: 2052093 • Letter: A

Question

A battery with an emf of 10.1 V and internal resistance of 1.10 O carries a positive current of 0.550 A from its negative terminal to its positive terminal.

(a) How long is required for 1.07 C of charge to pass through the battery?

( i have this answer= 1.95 seconds)

(b) By how much will the electrical potential energy of 1.07 C of charge increase in crossing the battery terminals?


(c) By how much will the chemical energy decrease?


(d) How much electrical power is supplied by the battery?


(e) At what rate is chemical energy used?

Explanation / Answer

a)current = .55 A current = q/t so q = 1.07C time = 1.07/.55 = 1.95 sec b)Increase in potential energy = 10.1 * .55 = 5.55 J c)Chemical energy decreases by = .55^2 * 1.1 = .33 J d)Electrical power supplied by the battery = 5.55 W e)Chemical energy is used at a rate of .33 J/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote