A battery is connected in series with a 0.28-? resistor and an inductor, as show
ID: 2059035 • Letter: A
Question
A battery is connected in series with a 0.28-? resistor and an inductor, as shown in the figure below. The switch is closed at t = 0. The time constant of the circuit is 0.12 s, and the maximum current in the circuit is 8.2 A.(a) Find the emf of the battery.
V
(b) Find the inductance of the circuit.
mH
(c) Find the current in the circuit after one time constant has elapsed.
A
(d) Find the voltage across the resistor after one time constant has elapsed.
V
(e) Find the voltage across the inductor after one time constant has elapsed.
V
Explanation / Answer
Please ask if you have any doubt.I will help you.
a)The maximum current gives Vbattery = 8.2A(0.28) = 2.296V
Vb = 2.296
b) time constant = 0.12s = L/R gives L = (0.12)(0.28)
L = 33.6mH
c) The current increases to 63% of maximum valie after one time constant.
i() = 8.2(0.63) = 5.17A
d) voltage = i(R) = (5.17A)(.28) = 1.448V
e) VL = Vb - V(R) = 2.296 - 1.448 = 0.85V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.