A battery is connected in series with a 0.28-? resistor and an inductor, as show
ID: 1903547 • Letter: A
Question
A battery is connected in series with a 0.28-? resistor and an inductor, as shown in the figure below. The switch is closed at t = 0. The time constant of the circuit is 0.24 s, and the maximum current in the circuit is 7.7 A. http://www.webassign.net/sercp9/20-p-043.gif (a) Find the emf of the battery. V (b) Find the inductance of the circuit. mH (c) Find the current in the circuit after one time constant has elapsed. A (d) Find the voltage across the resistor after one time constant has elapsed. V (e) Find the voltage across the inductor after one time constant has elapsed. VExplanation / Answer
I = V/R 7.7 = V/ 0.28 V= 2.156 inductance = time constant= L/R L= TXR = 0.24 X 0.28 = 0.0672 H V= vo ( 1-e^-t/T) after, t= T, V= Vo( 1-e-1) = 0.632Vo = 1.369 Vl = 0.368 Vo ( V- Vr) = 0.793
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.