A bathysphere used for deep-sea exploration has a radius of 1.51 m and a mass of
ID: 1704684 • Letter: A
Question
A bathysphere used for deep-sea exploration has a radius of 1.51 m and a mass of 1.22 104 kg. To dive, this submarine takes on mass in the form of sea water. Determine the amount of mass that the submarine must take on if it is to descend at a constant speed of 1.00 m/s, when the resistive force on it is 1097 N in the upward direction. The density of seawater is 1.03 103 kg/m3.I got 2473.16 kg and it said "Your response differs from the correct answer by more than 10%."
thank you. please show me step by step so i can understand!
Explanation / Answer
Its volume is 4/3 r3=14.42m3
The mass of water corresponding to that volume is (1.03 x103kg/m3)(14.42m3)=1.4854x104kg
The difference in the mass of the water and the mass of the bathysphere is the amount of mass required to sink the sphere.
1.4854x104kg-1.22x104kg=2.654x103kg
the mass to force conversion is
F=ma
F=2.654x103kg x 9.8m/s2
F=2.6009x104N
The problem reads that there is a resistive force of 1097N in the upward direction
add that to the amount of force required to sink and divide by 9.8
2.7106x104N
F/a=m
2.7106x104/9.8 = 2.765x104kg
See if that works
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.